Lombard Ładowanie
Zdjęcie płyty
ROK WYDANIA PŁYTY: 2008

W hołdzie Solidarności - Drogi do wolności - 2008

W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI - DROGI DO WOLNOŚCI

Wytwórnia: Show Time Music Production
Data wydania: 2008
Nośnik: DVD

Skład:
Marta Cugier - śpiew
Grzegorz Stróżniak -  śpiew, instrumenty klawiszowe, LIDER
Daniel GOLA Patalas - gitara
Michał GUMA Kwapisz - bas
Mirek Kamiński – perkusja

PODZIEL SIĘ:

01. Stan gotowości

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Jacek Skubikowski02. Kto mi zapłaci za łzy

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Jacek Skubikowski03. Diamentowa kula

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marek Dutkiewicz04. Śmierć dyskotece!

muz.Jacek Skubikowski, sł. Marek Dutkiewicz05. Nasz Ostatni Taniec

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Leszek Pietrowiak06. Droga Pani z Telewizji

muz./sł. Jacek Skubikowski07. Dwa słowa, dwa światy

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Małgorzata Ostrowska08. Roads To Freedom

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier09. I Say Stop!

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier10. Feel Like Angel

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier& Grzegorz Stróżniak11. Why?

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier12. Moja edukacja

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marta Cugier13. Szklana pogoda

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Marek Dutkiewicz14. Przeżyj to sam

muz. Grzegorz Stróżniak, sł. Andrzej Sobczak15. Mury

muz./sł. Jacek Kaczmarski
Płyta

Siła dźwięku, obrazu i historii… czy można wzbudzić większe emocje?

13 grudnia 2008 roku odbyła się Premiera DVD zespołu Lombard „W hołdzie solidarności -drogi do wolności” pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. 

„W hołdzie solidarności - drogi do wolności” to widowisko multimedialne stanowiące połączenie obrazu i  dźwięku  w nowatorski sposób opowiadające historię Polski od roku 1981 do czasów współczesnych. Spektakl jest wehikułem czasu dla wszystkich pokoleń.
Dlaczego Solidarność?

Pomysł na innowacyjne połączenie muzyki Lombardu i historii powstał przy okazji 25 Rocznicy Powstania Solidarności. Inspiracją do napisania scenariusza spektaklu przez Martę Cugier i Grzegorza Stróżniak było poznanie działaczy Dolnośląskiej Solidarności Jarka Chołodeckiego, Ryszarda Chilczuka i Romka Kirstejn z Opola. Artyści poznali losy tych niezwykłych bohaterów Solidarności podczas Gali w Manheim z okazji 50 urodzin i wręczenia im najwyższych odznaczeń za zasługi dla Kraju przyznanych przez Marszałka Województwa Opolskiego, gdzie wystąpili z krótkim recitalem. Spotkanie to zaowocowało wieloletnią przyjaźnią i wieczorami przepełnionymi opowieściami o ich walce o wolność w podziemnej Solidarności i życiu. 

Pamięci Górników K.W.K „Wujek”

Ta ciekawość ludzkich losów i historii oraz często zaangażowanie w organizowane przez Solidarność akcje Marty i Grzegorza sprawiła, że w końcu 15.12.2007 roku udało się zarejestrować koncert z okazji 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek. Dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu osób ale przede wszystkim Społecznego Komitetu  Pamięci Górników K.W.K „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981r. zespół zrealizował i zarejestrował DVD „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Koncert, podczas którego na widowni zgromadziła się wspaniała Śląska publiczność wśród której nie zabrakło Rodzin ofiar 9 Górników Poległych w Kopalni Wujek. 

„Te obrazy, te słowa i ta muzyka – czułem po prostu podczas koncertu takie same emocje jak wtedy – to niesamowite”

Stanisław Płatek – jeden z przywódców strajku na Wujku

W spektaklu zespół „Lombard” wciela się w rolę narratora. Przenosi nas w świat historycznych wydarzeń, uwrażliwia, zmusza do myślenia ale i często bawi . 

Specjalnie dobrany program koncertu, w którym nie zabrakło największych przebojów Lombardu oraz współczesnych utworów, zilustrowano wyjątkowymi materiałami filmowymi, archiwaliami i grafikami wyświetlanymi na trzech wielkich ekranach. Koncert jest wypełnionym patriotyzmem, dojrzałym spojrzeniem na karty najnowszej historii oraz w unikatowy sposób obnażającym paradoksy lat 80’’ w Polsce obrazem.

Spektakl Lombardu zagościł już w wielu miejscach w Polsce i na Świecie:
W 2005 roku widowisko uświetniało obchody 25 Rocznicy powstania Solidarności,
W 2006 roku widowisko uświetniło obchody 25 Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Poznaniu i w Łodzi
W 2007 roku uświetniło obchody 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek
Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, spektakl w języku angielskim zaprezentowany został przed międzynarodową publicznością podczas dwóch największych Festiwali Polskich w USA: „Poland on the Pier” na Navy Pier w Chicago i Discovery Poland Festival w Los Angeles – Santa Monica przy współpracy z Konsulatem RP w Chicago. 
We wrześniu 2006 roku odbył trasę po największych ośrodkach polonijnych w USA. 
W grudniu 2006 roku uświetnił Galę z okazji powstania wolnych mediów w Polsce w 25 Rocznicę powstania Video Studio Gdańsk pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Fragmenty spektaklu transmitowała TVP1. 
W grudniu 2007 roku Lombard zaprezentował spektakl w Madrycie w Hiszpanii na zaproszenie Stowarzyszenia Nasz Dom, 
w  maju 2008 odwiedził Polaków na Białorusi w Grodnie w 20 Rocznicę Powstania Związku Polaków na Białorusi na zaproszenie Angeliki Borys, Związku Polaków na Wschodzie i Konsulatu RP w Grodnie. 
Fragmenty spektaklu „Lombard” zaprezentował również w 2008 roku podczas Gali z okazji 25 Rocznicy przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie organizowanej przez Instytut Lecha Wałęsy w Teatrze Wielkim w Warszawie. Za promowanie idei Solidarności otrzymał z rąk Lecha Wałęsy wyróżnienia od Instytutu Lecha Wałęsy. 
W 2009 Roku Lombard uczestniczył w koncercie Zaczęło się w Polsce w Gdańsku podczas obchodów 20 Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce
W 2009 Roku Lombard zagrał trasę koncertową sponsorowaną przez Ministerstwo Kultury Niemiec: Berlin, Monachium, Mannheim, Braunschwig 
W 2010 roku zespół Lombard zagrał trasę koncertową z okazji 30 Lat Istnienia Solidarności – W hołdzie Solidarności – pod patronatem NSZZ Solidarność, IPN i Fundacji Promocji Solidarności
W listopadzie 2010 r. spektakl gościł na Dniach Kultury Polskiej w Wilnie poświęconych Solidarności oraz w Domu Kultury Polskiej w Solecznikach na Litwie patronowanych przez Wspólnotę Polską i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.
W czerwcu 2014 r. zespół Lombard zaprezentował spektakl w Ostrowie Wielkopolskim z okazji uroczystych obchodów Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce;
W lipcu 2014 r. zespół Lombard zagrał mini trasę koncertową w Małopolsce z okazji obchodów Rocznicy Odzyskania Wolności i Obalenia Komunizmu w Polsce pt. Urodziny Wolności.
We wrześniu 2015 zespół Lombard wystąpił podczas koncertu MY, NARÓD z okazji XXXV rocznicy powstania NSZZ SOLIDARNOŚĆ, transmitowanym przez TVP1; 
W październiku 2015 roku spektakl został zakazany na Białorusi. Zespołowi Lombard odmówiono wjazdu na teren tego Kraju i występu w Grodnie z okazji 10 rocznicy Związku Polaków Andżeliki Borys. Polacy z Grodna uczestniczyli w spektaklu zorganizowanym specjalnie dla nich w Białymstoku pod hasłem „Solidarni z Polakami na Białorusi”; 

Widowisko powstało dzięki Fundacji Centrum Solidarności, Wystawie Drogi do Wolności w Gdańsku, Video Studio Gdańsk, autorom albumu „Solidarność 1980-2005”, TVP, lokalnym oddziałom Solidarności i Instytutowi Pamięci Narodowej.

PATRONAT MEDILANY: TVP1, TVP2,TVP3, NEWSWEEK, POLSKA THE TIMES, VOX.FM

POPRZEDNIA PŁYTA NASTĘPNA PŁYTA