Lombard Ładowanie

AKTUALNOŚCI

Marta Cugier o KFPP w Opolu

Blog Image

Marta Cugier od prawie 20 lat wokalistka zespołu Lombard, była wielokrotnie cytowana w portalach internetowych m.in. wpolityce.pl, wp.pl, onet.pl, dziennikach i tygodnikach: Wprost i Wsieci. W najnowszym numerze wSieci Pani Marzena Nykiel wykorzystała fragmenty wypowiedzi do wpolityce.pl w artykule pt. Ukraść Opole str.18, a dla WPROST Marta odpowiedziała na pytania Marcina Cichońskiego, a jego fragmenty ukazały się w artykule "Zakazane piosenki" na str.24. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, a my prezentujemy całość wypowiedzi: Jak można dziś rozwiązać konflikt wokół Opola? Czy festiwal da się jeszcze uratować? Marta Cugier: Pani Maryla Rodowicz wraz z Panem Jackiem Kurskim - jestem ostatnią osobą aby oceniać czyjeś intencje - przecięli plotki jakoby istniała jakaś czarna lista artystów na cenzurowanym ze względu na poglądy polityczne czy światopogląd. To powinno ukrócić wszelkie spekulacja i domysły. Niestety tak się nie stało, a protest artystów został wykorzystany do walki politycznej i dzielenia Polaków. Piękne otwarte miejsce w którym żyją wspaniali ludzie, stolica polskiej piosenki, KFPP w Opolu jest dziś symbolem wojny polsko-polskiej. W czasach głębokiej komuny, gdzie na polskich ulicach ginęli ludzie walcząc o wolność i demokrację można było wznieść się ponad podziałami i oddawać się pięknu sztuki, poprzez którą artyści w wymownych tekstach dodawali ludziom otuchy, przekazywali w słowach-symbolach, gestach swój bunt, swoje niezadowolenie, swój światopogląd. Przykro jest patrzeć jak łatwo, my artyści, daliśmy się zmanipulować i podzielić. Staliśmy się politykierami zapominając o tym, że fanów mamy po każdej stronie politycznego sporu. KFPP w Opolu był festiwalem współorganizowany przez Telewizję Polską. Telewizję Polską której niejeden z nas zawdzięcza swoją popularność. Festiwal od wielu lat tracił na swoim znaczeniu, bo realizowano w nim interesy wybranych i pewnie nadal tak będzie, bo muzyka stała się komercyjna w złym tego słowa znaczeniu. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie KFPP w Opolu bez udziału w nim Telewizji Polskiej. To nie jest festiwal tylko mieszkańców Opola, to festiwal wszystkich Polaków bez względu na światopogląd czy sympatie polityczne, kolor skóry, wyznanie, kolor oczu włosów… preferencje kulinarne inne… dopóki nie zrozumiemy, że muzyka nie ma granic, dopóty deptać nas będą i wciągać w swoje polityczne gierki. 

Czy bez względu na to, kto będzie rządził w TVP, dla dobra polskiej piosenki zgodziłabyś się zagrać na festiwalu w Opolu? 

Marta Cugier: Zespół LOMBARD powstał w latach ’80. Dzięki wspaniałym tekściarzom: Dutkiewicz, Skubikowski, Sobczak, którzy pisali teksty do muzyki Grzegorza Stróżniaka, w swoich piosenkach zespół kontestował rzeczywistość jednocześnie występując na zaproszenie znienawidzonej władzy. W tych trudnych czasach młodzi ludzie spełniając swoje marzenia o wielkiej karierze dodawali ludziom otuchy oraz dawali możliwość swobodnej interpretacji swojej twórczości. Dla jednych były to zwykłe piosenki, inny doszukiwali się w nich drugiego dna. Od prawie 20 lat jestem wokalistką zespołu Lombard. Kontynuując tradycję zespołu zaangażowanego, a jednocześnie takiego, który występował w latach ’80 tak w Opolu jak i w Zielonej Górze, bylibyśmy hipokrytami gdybyśmy odmówili występu. Oczywiście porównanie dzisiejszej rzeczywistości do tej z lat ’80 jest dalece niestosowne. W wolnej Polsce nikt nikogo nie zmusza. Zdementowana plotka nie powinna być więc podstawą do bojkotowania KFPP w Opolu i niweczenia 54 lat pięknej tradycji. Lombard nie dzieli swoich fanów wg politycznych sympatii czy antypatii. Wierzymy w mądrość ludzi. Demokracja która zawdzięczamy bohaterom Solidarności daje nam wolność wyboru. W publicznej debacie zapominamy o kulturze osobistej nad czym głęboko ubolewam.